• O mne

•

Konzultačné hodiny:  v pondelok od 12.30 do 14.30 hod. (po dohovore aj v iné dni)

Kde: budova starých dielni, zborovňa

Kontakt: emilia.kozanakova@zsnovot.edu.sk

V škole pôsobím ako učiteľka pre 1.stupeň ZŠ a zároveň ako špeciálny pedagóg.

Moja práca špeciálneho pedagóga je zameraná priamo na prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP), s ktorými pracujem podľa potreby a  stanoveného rozvrhu individuálne.

Kedy sa stáva žiak, žiakom so ŠVVP?

V prípade, že má vaše dieťa problémy v škole:

- nedosahuje adekvátne výsledky, napriek veľmi dlhej domácej príprave na vyučovanie

- nedokáže primerane čítať text, aj napriek veľkému počtu predčítania

- nevie o čom čítal, nerozumie textu

- má problémy v písaní diktátov, prepisov i odpisov. Neustále zabúda písať dĺžne, mäkčene, nevie správne používať i,í/y,ý

- mýlia sa mu čísla, nedokáže správne počítať

- nedokáže sa sústrediť na prácu.

Vtedy sa môže začať uvažovať o možnosti výskytu niektorej vývinovej poruchy učenia.

Klasifikácia chorôb podľa medzinárodnej zdravotníckej organizácie(MKCH 10):

• F 81 Špecifické poruchy vývinu školských zručností
          • F 81.0 Špecifická vývinová porucha čítania - dyslexia
          • F 81.1 Špecifická vývinová porucha hláskovania - dysortografia
          • F 81.2 Špecifická vývinová porucha aritmetických schopností - dyskalkúlia
          • F 81.3 Zmiešaná porucha školských zručností - súčasný výskyt dyskalkúlie s dyslexiou alebo dysortografiou
          • F 81.8 Iné vývinové poruchy školských zručností - dysgrafia
          • F 81.9 Nešpecifikovaná vývinová porucha školských zručností - neschopnosť učiť sa

Okrem týchto vývinových porúch učenia, to však môže byť iné zdravotné znevýhodnenie (mentálne, sluchové, zrakové, telesné, viacnásobné postihnutie, narušená komunikačná schopnosť, autizmus,...). Takýmto zdravotným znevýhodnením je aj rôzna choroba (epilepsia, cukrovka,...), ktorá taktiež  môže mať vplyv na vzdelávanie Vášho dieťaťa. A v neposlednom rade, medzi zdravotné znevýhodnenie zaraďujeme aj poruchu správania a pozornosti (ADHD).

Žiakom so ŠVVP sa stáva žiak aj v prípade, ak pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia, a toto prostredie má vplyv na jeho vzdelávacie výsledky.

Žiakom so ŠVVP sa stáva aj žiak s nadaním, ktorý taktiež vyžaduje individuálny prístup a špecifické postupy pri jeho vzdelávaní.

Diagnózu však musí stanoviť iba poradenské centrum.  V našom okrese sú to tieto:

-  CPPPaP Námestovo

- CŠPP Námestovo

- ABC SCŠPP v Trstenej, so sídlom KLINEC v Námestove.

Rodič má plné právo zvoliť si sám, ktoré centrum, v prípade potreby, navštívi. Ak bude jeho dieťaťu stanovená niektorá z horeuvedeným diagnóz, stáva sa takýto žiak, žiakom so ŠVVP. V tomto prípade si tento žiak vyžaduje individuálny prístup, zmenu formy vzdelávania, rozsahu a v závažných prípadoch aj úpravu obsahu vzdelávania. Podľa druhu a stupňa poruchy, ktoré určí špeciálnopedagogické a psychologické vyšetrenie žiaka, zabezpečí škola výchovu a vzdelávanie formou školského začlenenia (integrácie) a vytvorí podmienky vzdelávania prostredníctvom individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu.

Mojim cieľom je, aby:

- všetky deti mohli zažiť radosť z úspechu,

- chodili do školy radi,

- sa žiakom (ale aj ich rodičom) účinne pomohlo.

Navštívte prosím tieto stránky za niekoľko dní

Ďakujem a teším sa na Vašu ďalšiu návštevu.